13.02.2012 - 23:03
Okunma (3562)
Yorum (0)
Paylaş

Türk Sinema Tarihinde Bir İlk

Türk Sinema Tarihinde Bir İlk

Eğer Aksoy Film kabul ederse, ilk kez bir Türk filmi Hollywood'a gidecek. Yönetmenliğini Faruk Aksoy'un yaptığı ve İstanbul'un fethini konu alan 'Fetih 1453' filminin gösterime girmesine sayılı günler kaldı.

 

Fragmanıyla bile tartışmalara sebep olan film, hafta içinde Hollywood'tan sürpriz bir teklif aldı.

 

Berlin Film Festivali'nde filmin sadece 10 dakikasını izleyen Universal Stüdyoları, Avrupa dağıtımını üstlenen Kinoster aracılığıyla Aksoy Film'e bir teklif iletti: "Fetih 1453'ün home video, televizyon ve Avrupa dağıtım haklarını bize verin."

 

Filmin yapımcıları Faruk Aksoy, Servet Aksoy ve Ayşe Germen teklifi değerlendirmek için süre istedi.

 

Aksoy Film, Universal Stüdyoları ile el sıkışırsa Türk sinema tarihinde ilk defa bir film uluslararası alana hâkim bir şirketle Hollywood'a gitmiş olacak.

 

Bugüne kadar Türk sinema tarihinin en yüksek kopya adedi ve salon sayısıyla 16 Şubat'ta gösterime girecek film, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Hollanda, Belçika, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya'da gösterilecek.

 

Engelliler için bazı salonlarda Türkçe alt yazı kullanılacak. Yaklaşık üç yılda tamamlanan filmin danışmanlıklarını Prof. Dr. Feridun Emecen, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Prof. Dr. Gülgün Köroğlu ve araştırmacı yazar Adem Saraç üstleniyor.

 

 

(trthaber)

Keyword : Türk Sinema Tarihinde Bir İlk haberi , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk oku , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk konusu , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk hakkında , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk manşeti , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk perde arkası , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk olayı , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk son dakika , Türk Sinema Tarihinde Bir İlk

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com