12.02.2012 - 12:30
Okunma (879)
Yorum (0)
Paylaş

Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor

Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor

Üstün yetenekli çocukların birçoğu, erken yaşlarda okuma ve yazmayı öğreniyor. Aile gerekli ilgiyi göstermez ise çocuk içine kapanıyor ve yetenekleri köreliyor. Onları yetiştirmedeki kilit nokta saygı.

 Bu çocuklar farklılık, fikir ve hayallerine saygı gösterilmesini istiyor. Araştırmalara göre dünyada her 100 çocuktan en az ikisinin üstün yeteneklere ve hünerlere sahip olduğu biliniyor. Uzmanlar, çocuklardaki üstün yeteneğin yaratılıştan gelen bir özellik olduğunu söylüyor. Üstün yetenekli insanların en önemli özelliği, öğrenme hızlarıdır. Bu tür çocuklar, diğerlerine göre daha erken yaşta konuşma, okuma ve yazmayı öğreniyor. Doymak bilmez meraklarıyla sürekli yeni şeyler öğrenme azmi taşıyorlar. Eğer anne-babaları, öğretmenleri ve arkadaşları, bu çocuklara gerekli ilgiyi gösterir, sabırla onları dinler ve motive ederlerse ruhi krizlere düşmeden kendilerinden beklenen performansı gösteriyorlar. Aksi takdirde ilgisizlik, hor görülme ve baskı gibi sebepler nedeniyle yetenekleri köreliyor.

 

Uzmanlar, üstün zekâlı çocukların, özürlü çocuklar kadar ilgiye muhtaç olduklarını ifade ediyorlar. Uzmanlar, "Eğer aile ilgilenmezse bu çocuklar içine kapanarak körelir yok olurlar." diyorlar. Üstün zekâlı çocukların, bitip tükenmek bilmeyen enerjileri sebebiyle yanlış olarak bazen kendilerinin hiperaktif olduğunun söylendiğini belirtiyorlar.

Üstün yetenekli bir çocuğun yetişmesindeki kilit noktanın saygı olduğunu aktaran uzmanlar, "Bu çocuklar farklılığına saygı, fikirlerine saygı, hayallerine saygı isterler. Kabiliyetlerin yeşermesi için özel müfredatlar, hususi yazılımlar ve özel programlar yanında huzurlu, emin ve sıcak bir aile ve okul ortamı da gereklidir. O nedenle özürlü bir çocuğa aileler ne kadar ilgi gösteriyorsa üstün yetenekli çocuklarına da ilgili olmak zorundalar. Bazen anne ve baba, bu çocukların talepleri, istekleri, bitmek bilmeyen enerjileri nedeniyle zor durumda kalabilir. Bu durumda ailenin diğer fertlerinden yardım talebinde bulunulmalı." şeklinde konuşuyorlar.

 

 

Yetişkinlerle iletişimlerinde olgun davranırlar

 

Üstün yetenekli çocuklar, aileleri tarafından keşfedilmeyen birçok olumlu özelliğe sahiptir. Hızlı ve kolay öğrenirler. Muhakeme ve problem çözme yetenekleri gelişmiştir. İdrakleri derindir, ilgi ve dikkat süreleri uzundur. Hafızaları güçlü olduğu için önemli detay, kavram ve prensipleri unutmazlar. Hayalleri güçlüdür. Ritim ve hareket kontrolleri gelişmiştir. Farklı konularla ilgilenirler. İnsana, hayata ve kâinata yakın alaka duyarlar. Gözlemleme güçleri fazladır. Esnek ve sıra dışı düşünürler. Meseleleri farklı perspektiflerden ele alırlar. Yetişkinlerle kurdukları iletişimde oldukça olgun bir karakter sergilerler.

Keyword : Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor haberi , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor oku , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor konusu , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor hakkında , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor manşeti , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor perde arkası , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor olayı , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor son dakika , Üstün Zekâlı Çocuklar, Özürlü Çocuklar Kadar İlgi İstiyor

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com