24.03.2013 - 09:07
Okunma (3787)
Yorum (0)
Paylaş

İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke!

İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke!

Abdullah Öcalan’ın çağırısı üzerine ülke dışına çıkacak olan silahlı PKK’lı grupların çekileceği ilk alanlar belirlendi.

 

 

 

 

Terör örgütü üyelerinin, sınır dışına çıkışta K. Irak’taki kamplarda yoğunluk olduğu için İran’daki Şehidan ve Suriye’deki Kobani, Kamışlo ve Afrin bölgelerindeki kamplara gidecekleri belirtildi.

 

Abdullah Öcalan’ın çağırısı üzerine ülke dışına çıkacak olan silahlı PKK’lı grupların çekileceği ilk alanlar belirlendi. İstihbarat birimlerinin elde ettiği bilgilere göre, silahlı örgüt üyelerinin ilk çekileceği alanlar içinde İran topraklarındaki Şehidan kampı ile Suriye’nin Kobani, Kamışlo ve Afrin bölgeleri olacağı öğrenildi. Türkiye’den Kandil’e çekilmenin ise ‘yoğunluk’ nedeniyle olmayacağı belirtildi.

 

Star'ın haberine göre, Öcalan’ın Diyarbakır’daki nevruz alanında okunan mektubundan önce Kandil’in böylesi bir karar verileceğini bildiği için örgütün birçok alanındaki elemanlarını önceden güvenli bölgelere çektiği öğrenildi. Irak toprakları içerisinde bulunan örgütün ara karargahı konumundaki kamplarda, aşırı yoğunluk nedeniyle silahlı grupların bu kamplar dışındaki alanlara çekilmesi istendi. Sınır içindeki PKK’lıların ilk çekileceği alanlar içinde İran topraklarındaki Şehidan kampı ile Suriye’nin Kobani, Kamışlo ve Afrin bölgeleri olacağı öğrenildi.

 

Şehidan’a yöneticiler gitti

 

Türkiye toprakları içerisinde bulunan örgüt elemanlarının günler öncesinden çekilmeye başladığı belirtildi. İran’ın PKK’sı olarak PJAK kontrolünde bulunan Şehidan kampına ise ağırlıklı olarak üst düzey yöneticiler yerleşti. Türkiye sınırına yakın olan Zap, Haftanin bölgelerinde bulunan kamplara Hakkari ve Şırnak bölgesinde bulunan örgüt üyelerinin gideceği haberleri alındı. Ancak kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu bölgede halen çekilme olmadığı öğrenildi.

 

Örgüt çekilir mi kaygıları var

 

Bölgede görev yapan üst düzey yöneticiler ise silahlı güçlerin ülke dışına çıkması noktasında kaygılarını dile getirdiler. Yıllardır bölgede barınan örgütün bir anda bölgeyi boşaltmasının düşünülmemesi gerektiği dile getiren kaynaklar “Bu bölgelere yerleşmek ve yer edinmek için yıllarca çaba göstermişler. Şu an bazı güçlerini çekebilirler ama hepsini değil. Nedeni ise, sürecin nasıl devam edeceğine bakacaklar. Son operasyonlarla zaten çok yıpranan örgüt bu kararla kendini biraz toparlayarak farklı bir kararla da ortaya çıkabilir. Bölgede elde edilen para miktarı ne olacak, nasıl ulaştırılacak bunların hesaplarını bile yapmaya başladılar” değerlendirmesi yaptı.

 

Alanı tamamen boşaltmazlar

 

Örgütün Tunceli ve Amanos bölgesini bir anda boşaltmayacağı kaygısı taşıyan güvenlik birimleri, “Buralara yıllardan sonra gelebildiler. Şimdi çekilirlerse bir daha geri gelme şansları ortadan kalkıyor. Çekiliyoruz diye ellerinde silahla ortaya burada gezerlerse ne yapılacak” diyor.

Keyword : İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! haberi , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! oku , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! konusu , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! hakkında , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! manşeti , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! perde arkası , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! olayı , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke! son dakika , İşte PKK'nın Çekileceği İki Ülke!

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com