24.02.2013 - 09:10
Okunma (3708)
Yorum (0)
Paylaş

Türkiye En Çok Neyine Güveniyor?

Türkiye En Çok Neyine Güveniyor?

GfK Vakfı'nın yaptığı Mesleklere ve Kurumlara Güven Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

 

 

Merkezi Almanya'da bulunan GfK Vakfı'nın, Türkiye'nin de arasında bulunduğu 25 ülkede 28 bin kişi ile görüşerek gerçekleştirdiği Mesleklere ve Kurumlara Güven Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye para birimine en çok güvenen 4. ülke olurken, hükümete en çok güven duyan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldı.

 

PARA BİRİMİNE EN ÇOK GÜVENEN ÜLKE KANADA

 

Kendi para birimine en fazla güvenenler yüzde 90,7 ile Kanada, yüzde 90,1 ile İsviçre, yüzde 87,1 ile İsveç vatandaşları oldu. Türkiye, yüzde 80,9 ile kendi para birimine en fazla güvenen 4. ülke konumuna yerleşti. Para birimine güvenin en az olduğu ülke ise yüzde 30 ile İtalya olarak kayıtlara geçti.

 

HÜKÜMETE GÜVENİN EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

 

Hükümete güvenin en yüksek olduğu ülkelerin başında yüzde 69 ile Türkiye gelirken, Türkiye'yi yüzde 64,6 ile İsveç, yüzde 61,3 ile Mısır ve yüzde 60 ile Kanada takip etti. Hükümetine en az güvenen ülke ise yüzde 12,5 ile Japonya oldu. Siyasi partilere güvenin en yüksek olduğu ülkenin yüzde 34,8 ile İsviçre, en az güvenen ülkenin ise yüzde 6,1 ile İtalya olması dikkati çekti.

 

DİNİ KURULUŞLAR EN YÜKSEK GÜVEN GÜNEY AFRİKA'DA

 

Öte yandan dini kurum ve kuruluşlara güvenin en yüksek olduğu ülkeler sırayla Güney Afrika (yüzde 86,2), Endonezya (yüzde 76,8) ve Hindistan(yüzde 75,7) oldu. Türkiye de yüzde 72 ile dini kurumlara güvenin yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldı. Dini kurumlara en az güvenen ülke ise yüzde 16 ile Japonya olarak belirlendi.

 

ORDUSUNA EN ÇOK HİNDİSTAN GÜVENİYOR

 

Araştırmaya dahil edilen 25 ülkenin karşılaştırmalı verilerine bakıldığında, orduya güvenin en yüksek olduğu ülkelerin başında yüzde 91,8 ile Hindistan geliyor. Hindistan'ı, yüzde 88,8 ile ABD ve yüzde 85,3 ile İngiltere izliyor. Türkiye'de orduya güvenenlerin oranı yüzde 72,6 olarak hesaplanırken, Arjantin, yüzde 37 ile orduya güvenin en düşük olduğu ülke konumunun da bulunuyor.

Keyword : Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? haberi , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? oku , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? konusu , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? hakkında , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? manşeti , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? perde arkası , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? olayı , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor? son dakika , Türkiye En Çok Neyine Güveniyor?

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com