24.02.2013 - 09:08
Okunma (2303)
Yorum (0)
Paylaş

Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor

Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor

Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunuluyor.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunulabilmesinin hukuki zeminini oluşturan bir düzenleme yaptıklarını bildirdi.

Acarer, yaptığı açıklamada teknolojinin gelişmesi ile birlikte; fiber, bakır gibi altyapılar üzerinden sunulan elektronik haberleşme hizmetlerinin elektrik hatları üzerinden de sunulabildiğini belirtti. Bu şekilde halen bina içindeki elektrik hatlarını kullanarak hizmet sunan bazı işletmecilerin olduğunu ifade eden Acarer, BTK'ya ulaşan talepleri dikkate alarak elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmetinin sunumuna yönelik bir düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Acarer, “Yapılan düzenleme ile elektronik haberleşme sektöründe alternatif platformların kullanılmasını sağlamak suretiyle altyapıya dayalı rekabetin geliştirilmesine ve böylece tüketici refahının artışına da katkı sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Elektrik hatları üzerinden iletişim

Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunuluyor. IP tabanlı her veri, elektrik kablosu üzerinde hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınabiliyor ve elektronik aletler birbirleri ile akıllı ağlar kurabiliyor. İnternet , telefon, IPTV, VoD, CCTV gibi birçok uygulama bu sistemle ekstra kablolama gerektirmeden elektrik hatları üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Elektrik hattı üzerinden iletişimde, internet, telefon, video erişimi, network kablolarına gerek olmadan, elektrik prizleri ve sayaçlara takılan özel cihazlar ile dağıtılıyor.

Elektrik hatları üzerinden iletişimin bugünkü haliyle fiber optik kablolarla sağlanan iletişime rakip olmaktan çok uzak gözüktüğünü ifade eden uzmanlar, elektrik hatları üzerinden iletişim hizmetlerinin geniş fiber ağlarla donatılmış şehirlerden çok, hiç internet bağlantısı olmayan kırsal yerlerde düşük hızda internet hizmeti sağlamak için kullanılabileceğini belirtiyor.

Keyword : Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor haberi , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor oku , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor konusu , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor hakkında , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor manşeti , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor perde arkası , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor olayı , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor son dakika , Elektrik Hatları Üzerinden İletişim Geliyor

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com