04.02.2013 - 18:56
Okunma (1041)
Yorum (0)
Paylaş

Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor

Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor

 

Avcı Öğretim Kurumları Kanunu'nda değişiklik mesajı verdi.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, kapatılacak dersanelerin özel okula dönüştürülmesinde teşvik sistemi getireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, hükümet adına TBMM Genel Kurulu'nda vekillerin sorularını yanıtladı. MHP'li Ali Halaman, 'Dersanelerin hali tereddütlü. Net bir şey söyleme imkanınız var mı?' diye sordu.

Dershaneler Türk eğitim sisteminin bütünlüğü açısından sakıncalı

Dershanelerin 'Paralı eğitim sistemi' oluşturduğunu, bunun da Türk eğitim sisteminin bütünlüğü açısından sakıncalı olduğunu belirten Avcı, bu konudaki çalışmaların belli bir noktaya gelmek üzere olduğunu söyledi.

Dershanelerin kapanmasıyla ortaya çıkabilecek sorunların hesap edildiğini ifade eden Avcı, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yapılacak değişiklik üzerinden formül bulunacağı mesajını verdi. Nabi Avcı, dersanelerin özel okula dönüşmesi çerçevesinde kimi teşviklerin getirileceğini belirterek, şöyle dedi: 'Dershanelerin büyük bölümünün özel okullara ve özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi için özel okul koşullarında bazı değişiklikler yapmanın teşvik edici olabileceğini düşünüyoruz.'

ATAMALARA YENİ AYAR

Öğretmen sıkıntısına değinen MHP'li Ahmet Duran Bulut'un sorusuna karşılık ise Bakan Nabi Avcı, eş durumu atamalarına imkan tanıyacaklarının sinyalini verdi. Avcı, 'İstiyoruz ki öğretmenlerimizin istedikleri zaman, istedikleri yere rahatlıkla atamaları yapılabilsin. Onlar gider gitmez de boş bıraktıkları sınıflar yeni öğretmenlerle takviye edilsin' dedi.

AVCI, 2023 perspektifiyle önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin branş ve coğrafi dağılım bazında öğretmen ihtiyacını esas alan çalıştay yapıldığını, ODTÜ, Gazi, Hacettepe ve Ankara üniversitelerinin dört yıldır çalıştığı projeyi tamamlama aşamasına geldiğini söyledi.

Türkçe eğitimi elden geçirilmeli

CHP'Lİ Ali Serindağ ise şu soruyu yöneltti: 'Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı üniversitelerin medrese olmasını, fakültelerin de mektebe dönüştürülmesini önerdi. Ayrıca tüm okullarda imam hatip okullarının müfredatının uygulanmasını talep ediyor. Sizin düşünceniz nedir?' Avcı, 'Medrese' kelimesinin kök anlamıyla 'Ders verilen yer' anlamına geldiğini belirterek, ekledi: 'Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, üniversitelerin tıpkı medreseler gibi ders verilen yerler olduğunu söylüyorsa etimolojik olarak doğru bir şey söylüyor.'

Nabi Avcı, aynı soruya verdiği yanıtta Türkçe'nin doğru kullanımını da önemsediğini ifade etti: Türkçe eğitimi ciddi manada elden geçirilmeli. İlkokuldan itibaren çocuklarımıza Türkçeyi doğru konuşmayı, yazmayı ve dinlemeyi öğretmeyi amaçlıyoruz.

Keyword : Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor haberi , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor oku , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor konusu , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor hakkında , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor manşeti , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor perde arkası , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor olayı , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor son dakika , Bakan Avcı Dershaneleri Sakıncalı Buluyor

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com