06.11.2012 - 19:51
Okunma (752)
Yorum (0)
Paylaş

Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!)

Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!)

Her yıl olduğu gibi yine KASIM ayı geldi çattı diyeceğim sizlerde ne varki kasım ayında her yıl mutlaka gelir diyeceksiniz ama Kasım ayının Eğitim camiası için ÖZEL !! bir yeri vardır. Öğretmenlere bir sürü Müjde haberleri çıkar yazılır çizilir ama kasım ayı geçer geçmez bir sonraki kasım ayına kadar tozlu raflara yeniden kaldırılır.

 

 

Şimdiye kadar 100 lerce müjde ...

haberi duydum ama bir müjde görmedim. Özellikle her yıl öğretmenler gününde 1 maaş ikramiye kesin alıyoruz. Evet eğitim camiasının neferleri gün geçmiyor ki bizler için haber sitelerinde televizyonlarda gazetelerde Öğretmenlere MÜJDE !! haberleri yer almasın.Yine bu haberleri sıkca okuyup duyacağımız KASIM ayı içindeyiz.Gerçi kasım ayı gelmedende müjdeler!! gelmeye başlamıştı.

 

24 kasım Öğretmenler günü olması nedeni ile yine yüklenmeye başlayacaklar;şöyle yenilikler, şöyle güzellikler, şöyle haklar geliyor, öğretmenlerin özlük hakları iyileşiyor, emekliliğe teşvik için yasal düzenlemeler yolda, ek göstergeleri bilmem kaça çıkarılıyor, ek ders katsayıları artırılıyor, kasım ayında öğretmenlere 1 maaş ikramiye veriliyor gibi daha bir çok haber daha saya bilirim.Şimdi haber sitelerinden okuduğum ama KANMADIĞIM birkaç MÜJDE!! haberlerini sizlerlede paylaşayım sizlerde kararınızı verin bu müjdelerin ne kadarının gerçekleştiğine dair.

 

Öğretmenlerin ek göstergesi 3000'den 3600'e yükseltiliyor : Maliye Bakanlığı, memurlar arasındaki maaş dengesizliğini gidermek için ikinci perdeyi açıyor. Ek gösterge dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesi 3600'e yükseltilecek.

 

Öğretmenler emekliliğe sıcak bakacak : Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ek gösterge düzenlemesi ile, emekli öğretmenlerin maaşlarına 270 TL'den başlayan zam yapılması planlanıyor. Bu artıştan mevcut öğretmenler de emekli olduklarında yararlanacak. Emekli öğretmenlerin aylıklarındaki zammın, maaş düşüklüğünden dolayı emekli olmayan öğretmenleri de teşvik edeceği belirtiliyor.

 

Öğretmenlere bir maaş ikramiye : 18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 TL'ye çıkarılması önerisi benimsendi.

 

Öğretmenlere kariyer basamağı : Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz, katıldığı bir sempozyumda, yeni sistemde uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz,ajanskamu kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450-550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.

 

Doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik

 

2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki, Resmi Gazete'nin 23 Ekim 2012 tarihli nüshasında yayımlandı.

 

 

1- Öncelikle öğretmen istihdamına dair bir strateji belgesinin hazırlanacağı,

 

2- Eğitim fakültesi kontenjanlarının, ihtiyaca göre yeniden belirlenmesi,

 

3- Öğretmen atamamalarında bölgeler itibariyle öğretmen ihtiyacını giderecek teşvik edici bir sistemin kurulacağı,hususu yer almıştır. Tedbirin açıklamasında, teşvik edici yaklaşımın ne olacağı net olarak belirtilmemiştir. Bu teşvik, doğuya atanan öğretmene mali teşvik olabileceği gibi başka bir tedbir de olabilir.

 

Gibi birçok Müjde niteliğinde haberi sıralamamız mümkün ama gerçekleşenini pek göremedik ne hikmetse.

 

Aklın ve bilimin öncülüğünde akademik ve sosyal yönden donanımlı bireyler yetiştiren, özgürlüğü, bağımsızlığı, ulusal egemenliği, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan Şu an Doğunun en ucra köşesinde çalışan, dağ köylerinde hizmet veren, Elektiriği 3-4 gün gelmeyen köylerde ajanskamu görev yapan ayda bir il/ilçeye inenlerimiz var Dil birliğini sağlamak için, devletin şefkatini oralara kadar götüren, orda ki yavrularımızı eğiten öğretmenlerimizin hakkını nasıl ödeyeceğiz bu MÜJDELERLE Mİ ????

 

Tüm öğretmenlerimizin bundan sonra duyacakları müjdelere karşı hazırlıklı olmaları

 

Şimdiden Tüm Öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ Kutlayarak Küçük bir hikaye ile yazıma son veriyorum

 

Eski devirlerden birinde, bir kral, ülkesindeki en asil insanı ödüllendirmek istemişti. Vezirleri, bu insanı bulmak için aylar boyu araştırma yaptılar. Sonunda, kralın huzuruna, yaklaşık on adamdan oluşan bir liste getirdiler.

 

Bu adamlardan biri, elindeki malı mülkü ihtiyaç sahiplerinin hayrına kullanmasıyla tanınmış biriydi. Bir diğeri, hukuk bilgisinin derinliğiyle taktire layık görülmüştü. Başka biri, başarılı bir doktordu. Bir diğeri ise, insanlar arasındaki gerilimleri çözmedeki başarısıyla takdire değer bulunmuştu.

 

Vezirler, listeye aldıkları isimlerin soylu davranışlarını birer birer saydıktan sonra, ülkenin ücra bir kasabasında yaşamakta olan bir ihtiyardan da söz ettiler. Bu ihtiyar, küçük bir evde ölümü beklemekle meşguldü o sıralar. Gerçi ihtiyarın ne büyük bir serveti, ne müthiş bir hukuk bilgisi, ne de tıp alanında bir başarısı vardı; ama vezirler “en asil insan” olarak onun seçilmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

 

Kral, vezirlerine:

 

“Peki neden böyle düşünüyorsunuz?”diye sordu.

 

Baş vezir cevap verdi: “Öncekilerin hayatta neler başardıklarını duydunuz haşmetmeab! İşte o insanların yarıdan fazlasına, bu adam öğretmenlik etmişti.”

 

Memiş KILIÇ

Eğitimci/Yazar

 

 

 

Keyword : Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) haberi , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) oku , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) konusu , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) hakkında , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) manşeti , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) perde arkası , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) olayı , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!) son dakika , Öğretmene Müjde Ayı Geldi (!)

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com