11.10.2012 - 17:13
Okunma (2057)
Yorum (0)
Paylaş

Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi

Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2. Avrupa Konseyi Sosyal Uyumdan Sorumlu Bakanlar Konferansı'na verilen arada gazetecilerin bakanlığın bebek sahibi olmak isteyen aileler için yapacağı düzenlemeyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Şahin, konunun ilk olarak Acıbadem Hastanelerinin sahibi Mehmet Ali Aydınlar tarafından gündeme getirildiğini belirtti. Şahin, Mehmet Ail Aydınlar'ın kendisine 'Biz sosyal sorumluluk projesi olarak mali açıdan hiçbir durumu olmayan ve çocuğu da olmayan ailelerle ilgili 2 bin 500 aileye tüp bebek yapmak istiyoruz. Fakat bu aileleri nasıl tespit edeceğimizi bilmiyoruz' dediğini belirtti. Sosyal yardım analizleriyle 2,5 milyon hanenin ekonomik durumunu analiz edebildiklerini anlatan Bakan Şahin, "Dedik ki, bu bizim için kolay. Özellikle yeşil kartlı dediğimiz ve sosyal güvencesi olmayan gelir seviyesi de asgari ücretin altında olan ailelerle ilgili vakıflar üzerinden bir genelge gönderdik. Bu genelgede bu şartlara haiz yani gelir durumu düşük ve bebeği olmayan ailelerin tespitini başlatıyoruz. Bunu yaparken de 2 bin 500 ailenin Türkiye'deki ilçe bazlı ve il bazlı sayılarını çıkardık. Her şehrin ekonomik ve sosyal analizine göre her şehirde bu kampanyadan istifade edecek kaç kişi olduğunu belirttik. 10 gün içierisinde bütün Türkiye'den bu verileri alacağız. 2 bin 500 aileden fazla bir talep varsa da, bu sayıyı bileceğiz. Çünkü ben bir anne bir kadın olarak kendi çevremden, akrabalarımdan, arkadaşlarımdan evlatsızlığın ne kadar büyük bir sınav olduğunu biliyorum" diye konuştu.

 

"EN ALT GELİR GRUBUNDA OLANLARA BU DESTEĞİ VERECEĞİZ"

 

Ellerine gelecek verilerde sayının 2 bin 500'den fazla olması durumunda ikinci bir çalışma başlatacaklarını da ifade eden Bakan Fatma Şahin, "Burada önemli olan şu. Biz tüp bebekle ilgili süreci Sayın Başbakanımızın genelgesiyle 2005 yılında başlatmıştık. O dönemde ücretler de ilaç fiyatları da çok yüksekti. Sağlık Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla 'Devlet hastanelerinde tüp bebek yapılabilir ' şeklinde bir kolaylaştırma geldi. Ayrıca özel hastanelerde tüp bebek yapanlara da devlet, 1 milyon lira ücret ödeyerek işi kolaylaştırdı. Bu çalışmadan sonra, mali açıdan ilaç fiyatları ciddi şekilde aşağı düştü. Bu, işin ikinci boyutu. İlk boyutta, tabii yeşil kartlı olmayanlar bu grubun içinde değildi. Yeşil kartı olanlara yani en alt gelir grubu olanlara biz bu desteği vereceğiz. Toplam sayıyı öğrendikten sonra da mali durumu iyi olmayan, bebek sahibi olmak isteyen ailelere sosyal devlet olarak Acıbadem Hastanesi ile beraber bu çalışmayı tamamlayacağız" dedi. Bakan Şahin, talebin artması durumunda 2 bin 500 rakamının iki katına çıkabileceğini belirtti. Tüp bebek tedavisi için, bütün masrafların hastaneye ait olduğunu söyleyen Bakan Şahin, bakanlığın aileleri tespit edeceğini, konaklama yeri ve konaklama ücretinin ise, Sosyal Yardımlar Vakfı tarafından karşılanacağını söyledi.

Keyword : Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi haberi , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi oku , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi konusu , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi hakkında , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi manşeti , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi perde arkası , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi olayı , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi son dakika , Fatma Şahin'den 'Tüp Bebek' Müjdesi

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com