26.09.2012 - 19:34
Okunma (883)
Yorum (0)
Paylaş

Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı

Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı

Sağlık Bakanlığı ıslak mendil, şampuan ve krem gibi kozmetikleri takibe aldı.

 

Sağlık Bakanlığı, ''Hizmet Sunumumunda Yer Alan Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz'' hazırladı. Kılavuzla lokanta, otel ve ulaşım araçlarında müşteri ve yolculara ücretsiz verilen kolonyalı mendil, küçük boy şampuan, krem, sabun, diş macunu gibi kozmetiklerin sahip olması gereken özelikler belirlendi.

Merdiven altı üretime yasak

Düzenlemeyle ilgili bilgi veren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, ''merdiven altı'' tabir edilen yerlerde üretilen insan sağlığına zararlı ürünlerin kullanımının engellenmesini amaçladıklarını bildirdi.

Birçok ticari işletmenin müşterilerine ücretsiz sağladığı, küçük boy ambalajlardaki bu ürünlerin kozmetik mevzuatına tabi olduğunu anlatan Şimşek, ''Bu ürünlerle ilgili piyasa gözetim ve denetimine başladık. Müşterilerine bunları veren firmalar dikkatli olmalı. Çünkü doğrudan bu firmalar sorumlu olacak'' diye konuştu.

''Ambalajda bütün bilgiler olmalı''

Ürünlerin ambalajında üretimle ilgili tüm bilgilerin bulunmasının zorunlu olduğunu dile getiren Şimşek, şu bilgileri aktardı:

''Bu bilgiler okunaklı ve ayrıntılı olacak. İçeriğindeki maddeler, son kullanma tarihi ve kullanma talimatı gibi piyasadaki kozmetik ürünlerin ambalajında ne varsa bunlarda da olacak. Bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı'nca denetlenen kozmetik üretim ruhsatı olan yerlerde üretilmesi gerekiyor. Çünkü bu üretim yerleri 'GMP' (Good Manufacturing Practices) denilen 'İyi Üretim Uygulamaları' belgesine sahiptir.''

Şimşek, ''Bakanlığımıza kayıtlı, piyasada satılan bebek altı ve makyaj temizleme mendillerinin üretildiği 15 firma var. Bu firmalar denetimimiz altında. Düzenlemeyle söz konusu ürünlerin de denetimimiz altındaki yerlerde üretilmesi zorunluluğunu getirdik'' şeklinde konuştu.

Keyword : Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı haberi , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı oku , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı konusu , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı hakkında , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı manşeti , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı perde arkası , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı olayı , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı son dakika , Bakanlık Islak Mendilleri Takibe Aldı

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com