03.09.2012 - 19:08
Okunma (897)
Yorum (0)
Paylaş

Yaz Nezlesine Dikkat!

Yaz Nezlesine Dikkat!

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte karbondioksit ve sıcaklık artışının polenlerin alerjenik etkisini artırdığını söyleyen Prof. Dr. Elif Dağlı, yazın görülebilecek alerjik nezleyi önlemenin yollarını anlatıyor.

 

Alerjik nezlenin genellikle nisan-temmuz ayları arasında havada yoğun bulunan ot, ağaç polenleri ve küf mantarları ile oluştuğunu, bununla birlikte küresel iklim değişikliğinin alerjenlerin sayısında ve mevsiminde değişiklik yaptığına dair bilimsel verilerin arttığını belirten Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bazı bilimsel araştırmalara göre iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürüyor. Prof. Dr. Dağlı, yaz nezlesi hakkında şu bilgileri veriyor:

 

"Sanayi çağı öncesi atmosferik karbondioksit ve sıcaklık şartlarına göre, bugün bitkilerin daha yoğun polen ürettikleri saptandı. Sonuçta atmosferik polen konsantrasyonu artmış bulunuyor. Bazı bilimsel araştırmalar iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürüyor. Polenin havada bulunma süresi sıcaklık ve karbondioksit artışı ile birlikte uzamıştır.

 

Karbondioksit ve sıcaklık artışı polenlerin alerjenik etkisini artırdığını gösteriyor. Küf mantarlarının da polenler gibi atmosferde kaldığı aylar uzadı. Bütün bu alerjik hastalıkları artıran etkenlere karşı küresel iklim değişikliğini durduracak sözleşme ve kanunları benimsemek, uygun bitki dikimi ve bina yapımını doğru planlamak, havadaki alerjenleri ölçmek ve tahminlerde bulunmak, halk sağlığı açısından giderek önem kazanıyor.

 

Bu nezle alerjik mi yoksa soğuk algınlığı mı?

Alerjik nezlede hapşırık, burunda dolgunluk ve tıkanıklık hissi gibi belirtiler olur. Bu belirtilerin hepsi virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarında da olabilir. Soğuk algınlığı kışları daha sık olmakla beraber ilkbahar ve yaz aylarında da görülebilir. Her yıl aynı zamanda bulguların başlaması daha çok alerjik nezleyi düşündürür. Soğuk algınlığı 5-7 gün içinde geçerken haftalar veya aylar süren bulgular daha çok alerjiyi işaret eder. Polen ve küflerin havada azalması sırasında bulguların kaybolması ve sonra tekrar başlaması aralıklı gelen başka hastalıklar olarak yorumlanabilir. Aralıklı sık tekrar eden veya uzun süren belirtiler alerjik hastalığı akla getirmelidir.

 

Soğuk algınlığı ile alerjik nezle arasındaki farkı anlamamız için ipuçları

 

Soğuk algınlığı mevsimi: Sonbahar, kış

Alerjik nezle mevsimi: İlkbahar, yaz

 

Soğuk algınlığı süresi: 5-10 gün

Alerjik nezle süresi: Haftalar-aylar

 

Soğuk algınlığında ateş: Nadir

Alerjik nezlede ateş: Hiçbir zaman

 

Soğuk algınlığında öksürük: Sık

Alerjik nezlede öksürük: Bazen

 

Soğuk algınlığında boğaz ağrısı: Sık

Alerjik nezlede boğaz ağrısı: Bazen

 

Soğuk algınlığında burun, göz yanması, kaşınması: Nadir

Alerjik nezlede burun, göz yanması, kaşınması: Sık

 

Soğuk algınlığında yorgunluk, halsizlik: Sık

Alerjik nezlede yorgunluk, halsizlik: Bazen

 

Soğuk algınlığında genel ağrılar: Bazen

Alerjik nezlede genel ağrılar: Nadir

 

 

Alerjik nezle dünya nüfusunun yüzde 10’unu ilgilendiren, birlikte olabildiği astım, sinüzit, otit, polip gibi hastalıklarla yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen bir klinik durumdur. Yıl boyu görülen nezlede daha çok ev tozu sorumluyken, mevsimsel alerjik nezlede daha çok polen ve küf mantarları hassasiyeti söz konusudur. Ev tozu akarları rutubet ve sıcakta çoğalır, havalandırma sistemleri içinde birikir ve çalıştırıldığı zaman alerjen olan akar proteini yoğun olarak üflenmiş olur, ağır alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. Havalandırma mekanizmaları çalıştırılmaya başlamadan önce mutlaka yıllık temizlemeden geçmelidir.”

Keyword : Yaz Nezlesine Dikkat! haberi , Yaz Nezlesine Dikkat! oku , Yaz Nezlesine Dikkat! konusu , Yaz Nezlesine Dikkat! hakkında , Yaz Nezlesine Dikkat! manşeti , Yaz Nezlesine Dikkat! perde arkası , Yaz Nezlesine Dikkat! olayı , Yaz Nezlesine Dikkat! son dakika , Yaz Nezlesine Dikkat!

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com