13.06.2012 - 03:48
Okunma (1208)
Yorum (0)
Paylaş

e-Reçete Dönemi Başlıyor

e-Reçete Dönemi Başlıyor

13 Haziran-1 Temmuz arasında ülke genelinde pilot uygulama yapmaya hazırlanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), proje ile yanlış ilaç yazımı, sahte reçete düzenlenmesi ve reçetelerin kaybolması gibi sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. E-reçetenin, yılda bir milyar TL&#...

 

 

 

13 Haziran-1 Temmuz arasında ülke genelinde pilot uygulama yapmaya hazırlanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), proje ile yanlış ilaç yazımı, sahte reçete düzenlenmesi ve reçetelerin kaybolması gibi sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. E-reçetenin, yılda bir milyar TL'lik ilaç yolsuzluğunu engellemesi bekleniyor. Türkiye'de yılda yaklaşık 340 milyon reçete yazılıyor ve bunlar 30 ildeki depolarda 5 yıl saklanıyor. Sistem, SGK'nın depolama çilesini de kökten çözecek.

 

 

 

 

 

Hastalara kâğıt reçete yazımı yerine getirilen elektronik reçete sisteminde pilot uygulama başarılı oldu. 13 Haziran 2012 tarihinden itibaren Türkiye genelinde başlatılacak sistemle SGK, kâğıtlara yazılan reçeteleri depolarda yıllarca saklama zahmetinden de kurtulacak. Halen kurumun 30 ildeki depolarında yüz milyonlarca kâğıt reçete bulunuyor.

 

 

 

Normal şartlarda 30 yıl muhafaza edilmesi gereken reçetelerin saklanma süresi, 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'na konulan ek maddeyle beş yıla çekilmişti. Davalık durumu olan reçeteler için 5 yıl sınırlaması yok. Yetkililer, kamyon kamyon taşınan reçetelerin kuruma büyük yük oluşturduğunu aktarıyor. E-reçete ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında Eskişehir'de, mayıs ayında da Konya'da başladı. Üçüncü il olarak İstanbul'da önceki gün hayata geçti. 13 Haziran itibarıyla tüm Türkiye'de pilot olarak uygulanmaya başlayacak. Pilot uygulamada Doktorlar reçeteleri hem elle yazacak hem de sisteme girecek. Eczacılar da hem e-reçete işlemleri yapacak hem de eski sisteme göre ilaç verecek. Böylece sistemdeki aksaklıklar görülmüş olacak. 1 Temmuz 2012'de ise kâğıtla reçete yazımı tümüyle son bulacak.

 

 

 

E-reçeteyle, aile hekimleri ve SGK'ya Medula sistemi üzerinden fatura gönderen 2. ve 3. basamak hastaneler ile eczaneler arasında ortak bir ağ kurulacak. Bu ağ sayesinde doktorun bilgisi dışında ilaç yazılamayacak. Çünkü doktor, sistem üzerinden kendi şifresi ile reçeteyi eczaneye gönderecek. Şifreyi sadece kendi bilecek. Sistem sayesinde doktorun okunaksız yazması ve eczacının yanlış okuması sonucunda isimleri karıştırılan ilaçlar da tarihe karışacak. Vatandaş bu noktada zarar görmeyecek. Ayrıca eczacının iş yükü de azalacak. Önceden bir reçete için Medula üzerinden 30 işlem yapan eczacı, artık en fazla 6 işlem yapacak. SGK Doktorların ne kadar ilaç yazdığı, daha çok hangi ilaçları yazdığı, hangi eczanelerden hastaların ilaç aldığı gibi istatistik bilgileri de tutabilecek.

 

 

Keyword : e-Reçete Dönemi Başlıyor haberi , e-Reçete Dönemi Başlıyor oku , e-Reçete Dönemi Başlıyor konusu , e-Reçete Dönemi Başlıyor hakkında , e-Reçete Dönemi Başlıyor manşeti , e-Reçete Dönemi Başlıyor perde arkası , e-Reçete Dönemi Başlıyor olayı , e-Reçete Dönemi Başlıyor son dakika , e-Reçete Dönemi Başlıyor

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com