13.05.2012 - 16:42
Okunma (1259)
Yorum (0)
Paylaş

Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi

Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi

Tıpta önemli gelişmelere yol açan kök hücre çalışmaları büyük umut vaad ediyor.

 

Kök hücreler canlılarda kendilerini yenileme ve farklılaşma yeteneği bulunan hücreler.

Bütün doku ve organları oluşturan ana yapı taşı olan kök hücreler, vücudun herhangi bir yerine nakledildiklerinde o bölgede istenen hücre olarak şekillenebiliyor.

Tıpta devrim niteliğindeki kök hücre tedavisi konusunda, yoğun araştırmalar yapılıyor.

Amerikan Mayo Klinik araştırmacıları da zarar görmüş doku ya da organları onarıp yenilerini üretebilecek bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Yöntem, hastanın kök hücrelerinin saklanarak kalp krizi gibi durumlarda hasarlı organa nakledilerek hasarın giderilmesi üzerine kurulu.

Araştırmacılar bir kaç ay önce kalp krizi geçiren hastalar üzerinde denenenyöntemin hasarlı dokuyu yarı yarıya onardığını ve yeni hücreler oluştuğunun gözlendiğini açıklamışlardı.

Bu yöntemin geliştirilmesiyle, diyabetten Parkinson’a halen tedavi imkânı olmayan veya son derece sınırlı olan hastalıkların tedavisinin ve organ iflâslarının gelecekte önemli bir sağlık sorunu olmaktan çıkarılabileceği belirtiliyor.

Keyword : Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi haberi , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi oku , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi konusu , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi hakkında , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi manşeti , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi perde arkası , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi olayı , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi son dakika , Doku Hasarlarında Kök Hücre Yöntemi

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com