31.03.2012 - 11:33
Okunma (1146)
Yorum (0)
Paylaş

Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin

Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin

 

Öğrenciler hayatlarının dönüm noktası olarak gördükleri üniversite sınavına bu pazar günü girecek. Geleceklerini şekillendirmek için yıl boyunca büyük emekler sarf eden üniversite adaylarına Acıbadem Adana Hastanesi Sağlıklı Yaşam...

 

 

 

 

Öğrenciler hayatlarının dönüm noktası olarak gördükleri üniversite sınavına bu pazar günü girecek. Geleceklerini şekillendirmek için yıl boyunca büyük emekler sarf eden üniversite adaylarına Acıbadem Adana Hastanesi Sağlıklı Yaşam Kulübü Sorumlu Hekimi - Aile Terapisti Dr. Obengül Ejder bazı önerilerde bulundu.

 

Aile beklentisinin öğrenciyi daha fazla strese sokarak sınavda başarısız yaptığına dikkat çeken Dr. Ejder, "Pazar günü çocuklarınızın başarılı olmasını istiyorsanız; onu sevmenizin sınav başarısıyla ilgili olmadığını anlatın. Onu evladınız olduğu için sevdiğinizi davranışlarınızla ve sözlerinizle çocuğunuza hissettirin." dedi.

 

Acıbadem Adana Hastanesi Sağlıklı Yaşam Kulübü Sorumlu Hekimi - Aile Terapisti Dr. Obengül Ejder, hafta sonu üniversite sınavına girecek öğrenci ve ailelerine, stressiz bir sınav atlatabilmeleri için önerilerde bulundu.

 

Dr. Ejder, stresin tamamıyla olumsuz bir olay gibi algılanmasına rağmen, aslında karşılaşılan güç durumla başa çıkmak için bireyi harekete geçirebilecek bir olay olduğunu belirtti. Ancak aşırı stresin uykuya dalamama, kendini yorgun hissetme, karın ağrısı, kalp çarpıntısı, hazımsızlık, barsak faaliyetlerinde değişiklik ve kendini huzursuz hissetme ve hatta depresyona girmeye sebep olabileceğine işaret eden Dr Obengül Ejder, sınava hazırlanan öğrencinin ailesine büyük görev düştüğünü vurguladı.

 

Ejder, sınavdan önce öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ise şöyle sıraladı: "Kaygının asıl kaynağı karşılaşılan durum (sınav) değil, kişinin bu durum hakkındaki yorumudur. Her şeyden önce bu sınavı hayatınız boyunca karşılaşacağınız imtihanlardan sadece biri olarak kabul edin ve gözünüzde büyütmeyin. Sınavın her şey olmadığını, zekânızın ölçülmediğini, sınavı kazanmak kadar kaybetmenin de normal olduğunu bilin. Olumsuz düşüncelerle beklentilerinizi ve planlarınızı ilişkilendirmeyin."

 

SINAVA GİRECEĞİNİZ OKULU ÖNCEDEN MUTLAKA ZİYARET EDİN

 

Açık havaya çıkmanın, gerginliği ve kaygıyı azalttığını, enerjiyi artırdığını, olumlu düşünceleri pekiştirdiğini anlatan Dr. Obengül Ejder, "Gündelik yaşantınızdaki gibi yeme içmeye devam edin. Her besin grubundan yeterince alarak vücut direncinizi koruyun. Sınav öncesinde rejim yapmayın. Bunun tam tersi, aşırı yeme isteği de zararlıdır. İnsanlar genellikle alışık olmadıkları ortamda rahat edemezler ve bu durum kaygı düzeyini artırabilir. Sınava gireceğiniz ortamı önceden görmeniz, sınav salonuna girmeniz, o havayı teneffüs etmeniz, sizi rahatlatacaktır. Kaygınızı artıracak kişilerle sohbet etmeyin, motivasyonunuzu artıracak kişilerle sohbet edin."şeklinde konuştu.

 

 

SINAV SIRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

 

Adayın sınav sırasında rahat ve kendisinden emin olmasını öneren Dr. Ejder, şu uyarılarda bulundu: "Tuvalete gitme ihtiyacınız varsa giderin. Eğer çok terliyor ya da üşüyorsanız kıyafetlerinizde ona göre bir ayarlama yapın. Heyecanlanmaya başladığınızı fark ettiğinizde, bunun doğal olduğunu, hatta sınavda başarılı olabilmek için bu heyecanın gerekli olduğunu kendinize telkin edin. Kendinize güvenin. Zamanınızı iyi kullanmaya ve planlamaya çalışın. Sınav sırasında önce bir tur tüm soruları çözün, ikinci turda sadece yapamadığınız sorulara bakın. Uygun olan, her soruya 1 dakika ayırmanız ve zor olan soruları en sona bırakmanızdır. Zor sorularda heyecanlanma ve ümitsizliğe kapılmamak için o soruyu atlayın. Soruların sırasına göre gitmek zorunda değilsiniz. En iyi hazırlandığınızı düşündüğünüz konuyla ilgili sorudan başlayın. Acele etmeyin. Sorudaki yönergeyi dikkatle okuyun. Olumsuz ifadelere özellikle dikkat edin. Kaydırma yapmamak için, zaman baskısıyla işaretlemede hatalar meydana gelince bilinen sorular tamamen karışarak sonucu etkiler. Cevapları toplu bir şekilde optik forma işlemek yerine tek tek kodlama yapmak sorunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Sınavda diğer öğrencilere ilgilenmeyin, Sınavda sadece kendinizle ilgilenin. Bazı öğrenciler daha hızlı soru çözüyor olabilirler. Ancak önemli olan soru çözümünde hız ve isabet arasındaki dengeyi bulabilmektir."

 

AİLELER İÇİN ÖNERİLER

 

Ailelerin "Bu sınavda göreceğiz seni, başarısız olursan sonuçlarına katlanırsın!, Sınavı kazanamazsan bütün emeklerimiz boşa gider.." gibi sözlerle öğrenciyi korkutmamasını isteyen Ejder, velilerin sınav öncesi çocuğa aşırı ilgili yada sinirli davranılmamasını hatırlattı.

 

Çocuğun sakin olması için öncelikle anne babaların böyle davranması gerektiğine dikkat çeken Dr.Obengül Ejder, "Sınavlar hayatın her kademesinde olacaktır, gelip-geçer. Sınav uğruna çocuğunuzla olan ilişkilerinizi bozmayan yapamayacağınız tehditlerde ya da vaatlerde bulunmayın. Onu sevmenizin sınav başarısıyla ilgili olmadığını, onu evladınız olduğu için sevdiğinizi davranışlarınızla ve sözlerinizle çocuğunuza hissettirin. Çocuğunuzun sınava dair olumsuz düşüncelerini, olumluya çevirin." dedi.

 

 

personelmeb

Keyword : Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin haberi , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin oku , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin konusu , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin hakkında , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin manşeti , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin perde arkası , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin olayı , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin son dakika , Sevginizin Sınavdan Daha Önemli Olduğunu Çocuğunuza Hissettirin

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com