15.03.2012 - 16:33
Okunma (1298)
Yorum (0)
Paylaş

TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi

TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi

 

Milli Eğitim Bkanı Ömer DİNÇER, Kürtçe eğitime yeşil ışık yakınca sendikalar da konuyla ilgili açıklamaları peş peşe yaptı. Türkeğitimsen Kürtçe seçmeli derslere karşı çıkarken , Eğitimbirsen Kürtçe seçmeli derslerin verilmesi gerektiğini belirtti. İki sendikanın konuyla ilgili açıklamaları...

 

Kürtçe Seçmeli Ders Olmalı mı ? Anketimize katılmak için TIKLAYINIZ

 

TÜRKEĞİTİMSEN'İN AÇIKLAMASI

 

Kürtçenin Seçmeli Ders Olmasına Karşıyız

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, Bakan Dinçer’in Kürtçe’nin seçmeli ders olması ile ilgili açıklaması hakkındaki basın açıklamasıdır.

 

Kamuoyu günlerdir 4+4+4 sistemini tartışmaktadır. İktidarın oldu bittiye getirmeye çalıştığı ve tam bir dayatma ile halkın karşısına sunduğu bu sistem birçok yönden kusurludur ve baştan ölü doğmuştur. Birçok eğitimci, sivil toplum örgütü bu sistemin yanlışlıkları ile ilgili bas bas bağırırken, tüm bu eleştirileri kulak arkası yapanların vicdanları rahat edecek midir? doğrusu merak ediyoruz. Bu sistem ile ilgili tartışmalar sürerken, hükümet kanadından yeni bir hamle geldi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Kürtçe’nin seçmeli ders olmasına yeşil ışık yakmış ve böylece yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiştir.

Bakınız Ömer Dinçer ne demiş: “Türkiye'yi böyle demokratikleştiriyorsanız ve sisteminizi esnek hale getiriyorsanız Kürtçe’nin seçimlik ders olmasının ne mahsuru var? Ben kendi fikrimi söylüyorum. Ama bunlar bir bütünlük içinde değerlendirilir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, hükümetin politikalarını göz önüne alır, anayasa ve diğer kanunlara bakar ve bütünü içerisinde en uygun kararı verir. Endişe etmeyin.”

Türk Eğitim-Sen olarak Ömer Dinçer’in “endişe etmeyin” sözlerinden ciddi endişe duyuyoruz. Sürekli eğitimle ilgili polemik yaratan uygulamalara imza atan Sayın Bakan, Kürtçe’nin seçimlik ders olmasının mahzurlarını anlaşılan henüz bilmiyor. Türk Eğitim-Sen olarak kendisini bu konuda aydınlatmayı görev biliyoruz.

Bilindiği gibi Türkiye son yıllarda çok şey gördü. Bu ülke Habur sınır kapısından elini kolunu sallaya sallaya, alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde giren teröristleri de gördü, açılım adı altında verilen tavizleri de….

Bugün karşımızda bölücü örgütün taleplerini bir bir yerine getirmekte sakınca görmeyen, bundan hiç gocunmayan bir siyasi erk bulunmaktadır. Bilindiği gibi ana dilde eğitim bölücü çevrelerin en önemli talebidir. İki dilli bir ülke oluşturmak için hummalı bir çalışma yapılmaktadır. Bugün Kürtçe seçmeli ders olursa ana dilde eğitim yasal zeminde meşruluk kazanacak ve kısa bir süre sonra bölücü çevrelerin ana dilde eğitim talepleri tam anlamıyla karşılanacaktır. Ayrıca Kürtçe’nin seçmeli ders olması ileriki dönemlerde Kürtçe’nin resmi dil olmasını da gündeme getirebilecektir.

Öte yandan Kürtçe’nin seçmeli ders olmasının hangi bilimsel ve pedagojik gerekçelerle istendiğini anlamakta zorlanıyoruz. Kürtçe’nin seçmeli ders olmasını İngilizce ya da Almancanın seçmeli ders olması ile aynı kategoride değerlendirmemek gerekir. Şöyle ki; Kürt vatandaşlarımız bu ülkenin asli unsurlarıdır. Bu ülkede Türkler ve Kürtler bir ağacın kökleri gibidir. Aynı mutlulukları, aynı üzüntüleri paylaşmış, vatanı beraberce savunmuş, aynı kültürel değerleri sahiplenmişlerdir. Lazlar, Çerkezler bu ülkenin nasıl ayrılmaz parçaları ise, Kürtler de aynıdır. Farklı etnik kökenden insanları bir arada tutan, birbirine bağlayan unsur ise dildir. Dil ayrıştırıcı değil, bütünleştirici bir unsurdur ve millet olmanın gereğidir. Şayet iki dilli bir millet oluşturmaya çalışırsanız, dil birliğini koruyamazsanız, bölünmeye, parçalanmaya mahkûm olursunuz.

Bugün ana dilde eğitim Kürt vatandaşlarımızın değil, bölücülerin siyasi talebidir. Çünkü ana dilde eğitim bu milleti ayrıştırmanın, ülkeyi bölmenin en önemli adımıdır. Dolayısıyla ana dilde eğitim gibi çok tehlikeli bir talep varken, Kürtçe’nin seçmeli ders olarak getirilmesi bu ülkenin çocuklarına, geleceğine ihanet değil de nedir?

Son günlerde yine bölücü çevrelerin ‘Andımız kaldırılsın’, ‘Okullarda Gençliğe Hitabe kaldırılsın’, ‘Ne mutlu Türküm Diyene ifadesinden rahatsızız’ gibi söylemleri ve bu doğrultuda yürütülen kampanyalar aynı zincirin halkalarıdır. Sürekli aynı kesim tarafından gündeme getirilen bu taleplere karşı kör olmak ve sağır kalmak bu ülkenin geleceğini düşünen hiç kimseye yakışmaz.

Öte yandan Kürtçe seçmeli ders olduğu takdirde bu dersleri kim verecek? Hangi öğretmenler bu ders için istihdam edilecek? Bakan Ömer Dinçer ‘Güneydoğu’daki ücretli öğretmenlerin PKK’nın etkisi altında kaldığını itiraf etmişken, bu derste bölücü unsurlara fırsat vermemek için ne tür önlemler alınacak? Kürtçeyi gramer olarak bilen kaç öğretmen var ki, Kürtçe seçmeli ders olacak? Şayet öğretmenler Kürtçe öğrenmeleri konusunda yetiştirilirse, ana dilde eğitimin önü tamamen açılmış olmayacak mı? Kürtçe seçmeli ders olursa, başka farklı etnik kökene sahip vatandaşlarımız da aynı talepte bulunmayacak mı? O zaman, Sayın Başbakan’ın söylediği gibi 36 etnik kökene seçmeli ana dil eğitim hakkı mı vereceksiniz? Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde böyle bir eğitim anlayışı bulunmaktadır? Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den bu soruların cevabını ivedilikle bekliyoruz.

Ne yazık ki Kürtçe’nin seçmeli ders olmasının sonuçları konusunda birazcık öngörü sahibi olamayan devlet adamları ülkemizi yine bir kaosa sürüklemektedir. Bugün Kürtçe okullara seçmeli ders olarak girerse; yarın okullarda ana dilde eğitime onay verilecek, belki de sonrasında Kürtçe’nin resmi dil olması konusunda talepler gündeme gelecektir. Bunlar uzak ihtimaller ya da komplo teorileri değildir. Tüm bunların yaşanması durumunda da Anayasamızın 3. maddesinde yer alan, “Türkiye Devleti ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. DİLİ TÜRKÇEDİR. Bayrağı şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli Marşı ‘İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır” ifadesinin hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Kürtçe seçmeli ders olduğunda ya da ana dilde eğitim talebi karşılandığında bu ülkenin nasıl bir yapıya dönüşeceğini aklı başında olan herkes tahlil edebilir.Ancak herkesin bilmesi gerekir ki; bin yıllık süren kardeşliği temellerinden dinamitlemek isteyen, iki dilli bir yaşam oluşturmak için yapılan hiçbir girişim başarılı olmayacaktır.

Bu noktada Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de aklını başına almalı, bölücü talepleri karşılamak yerine, eğitim ile ilgili gerçek sorunları çözmek için çaba harcamalıdır. Okullarda öğretmen ve derslik açığı varken, eğitim-sistemimiz yap-boz tahtasına dönüşmüşken, eğitimcilerin ekonomik ve özlük hakları geriye götürülürken, geri kalmışlığa, eğitimsizliğe çare bulunması gerekirken, yeni sistemle okul öncesi zorunlu eğitim kapsamından çıkarılırken, 50 bin sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası olacağı gerçeği karşısında önlem alınması gerekirken; Bakan’ın bölücü talepleri yerine getirmek için çabalaması çok acıdır.

 

EĞİTİMBİRSEN'İN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

 

"Kürtçeye Alerji Duymak Milli Birliğe Dinamit Koymaktır. "

 

Asırlarca kader birliği içinde olduğumuz bu ülkeninasli unsuru olması noktasında kimsenin ihtilaf etmediği Kürt kardeşlerimizeyönelik ayrıştırıcı ve ötekileştirici politikalar, art niyetli terörörgütlerine istismar kapısı olmuştur. 12 Eylül darbe döneminin yaptırımları; aynımedeniyetin, aynı dinin, aynı coşku ve heyecanın sahiplerini kendi içindeayrıştırmış ve birliğimizi parçalama noktasına getirmiştir.

 

Devlet dairelerinde yıllardır İngilizce, Almanca,Fransızca konuşmaya yasak getirmeyi aklımıza bile getirmezken, bunu çok saçmabir düşünce olarak algılarken kendi öz kültürümüzün bir parçası olan Kürtçe’yekarşı önyargılarla donatıldık. Dünya ile uyum sağlamak için yabancı diliöğrenmeyi teşvik ederken, kendi insanımızla iletişimi, doğuştan gelen dilini tehditolarak algıladık. Kahramanmaraş’taFransızlara karşı omuz omuza mücadele verdiğimiz insanımıza Fransızlardan dahafazla husumet besler duruma getirilmeye çalışıldık. Erovizyonşarkıyarışmalarına İngilizce müzikle katılmayı marifet sayanlar kendi insanımıza neyazık ki Kürtçe müziği yasakladılar. Bunu yapanlar elbette ki masum değiller veiyi niyetle yapmadılar. Diyarbakır Cezaevinde işkenceden bıktırdıklarıinsanları dağ kadrosunun en önemli militanı yapanlar kesinlikle iyi niyetlideğillerdi.

Demokratik hak ve bireyselözgürlüklerin tam olarak kullanılamaması bölücü terör örgütüne propaganda vehareket alanı oluşturmuştur. Kendi mahkemelerimizde bir kısım insanımızakendini en iyi şekilde ifade edebildiği dille savunma hakkını tanımayarakiyilik yapıyoruz diyebilir miyiz? Yerleşim yerlerinin tarihten gelen isimlerinideğiştirerek insanlarla daha da kaynaştık diyebilir miyiz? Kürtçe şu an MardinArtuklu Üniversitesi’nde Yaşayan Diller Enstitüsünde öğretilmekte ve bazı bilimadamlarımız dil ile ilgili uzmanlaşmaya çalışmaktadırlar. Osmanlı döneminde herdil mubahken Cumhuriyet döneminde neden günah oldu, buna kafa yormak lazım.Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak okutulursa ve bunu seçimlik ders olarakbazı insanlarımız seçerse kıyamet kopacağını düşünenler kendi önyargılarınıyıkmalıdırlar. Ülkemizin resmi dili Türkçedir ve eğitim dili de Türkçe olarakherkes tarafından benimsenmiştir. Bu durum nasıl yadırganmıyor ve genel kabulgörüyorsa, Kürtçenin seçimlik ders olarak yer alması da yadırganmamalıdır.Rusça, Çince, öğrenmek için gösterilen gayret, Kürtçe öğrenilmesinde nedenhayrete dönüşsün?

AhmetÖZER

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri

 

 

Haber Kaynağı: www.kamudanhaber.com

Keyword : TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi haberi , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi oku , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi konusu , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi hakkında , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi manşeti , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi perde arkası , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi olayı , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi son dakika , TES VE EBS Bu Kez de Kürtçe Eğitimde Karşı Karşıya Geldi

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com