01.03.2012 - 20:48
Okunma (2402)
Yorum (0)
Paylaş

Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı

Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı

 

Alaplı Anadolu Lisesi Polonya Proje grubunu uğurladı. Alaplı Anadolu Lisesi ekibinin de Polonya'ya gideceği açıklandı

 

Polonyalı ekip ile ortak proje çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Alaplı Anadolu Lisesi Müdürü Cevat Çevik, “20-25 Şubat 2012 tarihleri arasında Alaplı Anadolu Lisesinin misafiri olarak Alaplı’ da bulunan Polonya Proje gurubu ilçemizden ayrıldı. Polonya grubunun proje çalışmasından son derece memnun ayrıldığı ve uğurlama sırasında iki ülke öğrenci grupları arasında duygusal anlar yaşandığı gözlendi. 2 öğretmen ve 8 öğrenciyle bir hafta süreyle Anadolu Lisesinin proje ortağı olarak ilçemizde bulunan ekibin, 20-25 Şubat günleri arasında ilimiz ve ilçemizin tarihi ve turistik yerlerini gezdirilmiştir.

     Okul Müdürü Çevik açıklamalarını şöyle dedi:

 

            “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları tarafından organize edilen, ülkemiz Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Okulumuz “Hayat Boyu Öğrenme Programları” kapsamında bulunan Comenius Projeleri dâhilinde, 2010-1-GB1-COM06-05737-4 no lu  “Key Competencies of Life and School Education”adlı projesi; İngiltere koordinatörlüğünde başlatılmış olup, Türkiye, İngiltere, İspanya, Almanya ve Polonya ortak ülkeleri tarafından yürütülmektedir. Öğrencileri iş yaşamına hazırlayıp, onların değişik meslek guruplarıyla etkileşimini sağlamayı amaçlayan projenin ilk hareketliliği, 11-19 Şubat 2011 tarihleri arasında, okulumuzun İngiltere-Birmingham’da bulunan Arrow Vale Commmunity High School’u ziyareti ile gerçekleşmiştir. 1 idareci 3 öğretmen ve 6 öğrenciden oluşan ekip, üzerinde uzun süredir çalışmakta oldukları “Fitnes Center” çalışmasını başarılı bir şekilde sunmuştur. Öğrenciler, İngiltere ziyareti öncesinde bankalar, sağlık merkezleri, sigorta şirketleri gibi değişik kurumları ziyaret ederek, sanal olarak kuracakları sağlık merkezi üzerinde çalışıp çizimler yapmışlardır. Kendi bölümleri dışında farklı meslek guruplarıyla iletişim kurarak iş yaşamı ve prosedürleri hakkında bilgiler edinmişlerdir. İngiltere’de ki ortak okul öğrencileriyle birlikte fikir alışverişinde bulunarak projeyi geliştirmişlerdir.       

 Ortak ülkelerin ikili bir şekilde toplanarak çalışmasını öngören projemizin planlanmasına göre 27-31 Mart 2011 tarihleri arasında okulumuz, İngiltere’den gelen 1 İdareci, 1 öğretmen ve 6 öğrenciyi misafir ederek proje çalışması yapmış, Türk kültürünü ve eğitim sistemini tanıtmıştır. 15-20 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Almanya nın Ulzburg şehrinden 2 öğretmen 9 öğrenci okulumuza gelmiştir. Alster Gymnasium adlı ortak okul ile birlikte proje çalışmaları yürütülmüştür. 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında da devam eden projemiz kapsamında okulumuz, 01-07 Ekim 2011’de İspanya’nın Burgos şehrindeki proje ortağı okula, 1 idareci 3 öğretmen ve 9 öğrenciyle ziyaret gerçekleşmiştir.22-28 Ocak 2012 ‘de Almanya’nın Ulzburg şehrindeki proje ortağı okula ziyaret gerçekleştirmiştir. Polonya’dan gelen Proje grubu 20-25 Şubat 2012 tarihlerinde okulumuzu ziyaret etmiştir. Bu tarihlerde ilimiz ve ilçemizin tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenmiştir. Bu maksatla Zonguldak, Kdz. Ereğli, Bartın, Safranbolu, Bolu, Abant ve Gölcük gibi tarihi ve turistik yerlerimiz gelen bütün guruplara gezi düzenlenerek tanıtılmıştır. Okulumuzu ziyaret eden bütün proje gruplarına, Türkiye’yi tanıtıcı görsel sunumlar, folklorik kıyafetlerle bölgesel tanıtımlar, kültür mozeyiğimizin tüm güzelliklerini tanıtmayı amaçlayan coğrafi etkinlikler düzenlenmiştir. Özellikle, örf ve adetlerimiz tanıtılmış, Türk misafirperverliğinin gereği olarak eldeki tüm imkânlar kullanılmaya çalışılmıştır. Okulumuza gelen bütün proje gruplarıyla Alaplı esnafı arasında farkındalık oluşturulmuş, proje yaygınlaştırmasının gereği olarak esnaflarla gelen guruplar arasında diyalog sağlanmış ve anketler düzenlenmiştir.  

 

 

Son olarak 31 Mart-06 Nisan 2012 tarihlerinde, 1 idareci, 2 öğretmen ve 8 öğrenciyle Polonya’yı ziyaret edecek olan okulumuz, Hayat ve Okul Eğitimiyle ilgili, öğretmen ve öğrenciler olarak tüm bu ülkelerden edindiğimiz kazanımlarla birlikte projemizi tamamlamayı hedeflemektedir.”

Keyword : Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı haberi , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı oku , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı konusu , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı hakkında , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı manşeti , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı perde arkası , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı olayı , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı son dakika , Polonyalı Öğrenciler Uğurlandı

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı

Öğretmenin Haber Kaynağı İletişim:ogretmendenhaber@hotmail.com